Magnetická Míchačka

V létě se mi scházely součástky a byla spousta práce všude jinde, takže pivovar trochu strádal. Potřeboval jsem alespoň nějaké malé vítězství pro povzbuzení 🙂 Jako ideální volba se zdála stavba magnetické míchačky. Ta se v pivovaru hodí na nastartování kvasnic. Internet je plný návodů – google: “magnetic stirrer diy”.

Celkem rychle jsem dokonvergoval k variantě “starý větrák s nalepeným magnetem v hezké krabičce”. Na 5min videích vše jako vždy vypadá jenoduše a na pár cvaknutí.

Na úvod je samozřejmě nejdůležitější sehnat co nejlepší a nejstylovější krabičku 🙂 To bylo nakonec docela jednoduché, neb jsem si vzpoměl na starou vyřazenou páskovou jednotku co jsem dostal darem od kolegy. Původne jsem si jí bral především kvůli zdroji. Pro účely míchačky je ale naprosto ideální, obsahuje malý zdroj (5V a 12V) a je hezky velka a placatá – baňka s kvasnicemi na ní bude hezky stát.

Druhá šance pro HP c4310-80007

Z bedny jsem vykuchal vše co se dalo a zachoval pouze zdroj. Jedná se starou poctivou práci, která snese ty nejpřísnější boomerský měřítka. Takže i samotný plasty něco váží, všechny zámečky jdou opakovaně zapasovat do plechů atd.

Odtučňovací kůra

Takže obal co prodává by jsme měli, teď už ho jen něčím naplnit. Jako rotující srdce míchačky jsem použil větrák ze starého PC. Ucvakal jsem lopatky a na střed jsem nalepil kovovou podložku, která slouží jako nosič pro magnet. Ve videích se často používá magnet ze starého harddisku. Já měl po ruce jen malý plotnový hdd z notebooku, kde i ty magnety byly dost malé. Jak se ukázalo na testování to stačilo, ale pro smyslupný a jednoduchý provoz to bylo málo. Naštěstí se ukázalo, že malý i celkem silný magnet je velmi levná záležitost a tak jsem si jich pár koupil na unimagnet.cz.

Rotující srdce

V tomto momente je dobré si zkontrolovat polarizaci magnetů a včelky (magnetickeho míchadla). Lehce se vám může stát. že se napoprvé netrefíte a bude vám “držet” jen jeden konec.

Včelka

Dalším krokem je všechno sestrojit dohromady a vyzkoušet, že to funguje. Nejpodstatnějším parametrem se ukázala vzdálenost mezi magnety a včelkou: “Ani máloani moc – v tom je to umění! “.

V rámci testů jsem též dospěl k tomu, že je nutná regulace otáček. Ve spoustě videí jen pustí větrák na plný knedlík a míchají, ale mě se to prostě nepodařilo vyladit. Takže jsem mezi zdroj a větrák umístil ještě otočný potenciometr (100ohm) a koupil si na něj stylový knoflík.

Obnažené vnitřnosti

Především díky 80’s kvalitě hardwaru finální produkt nejen míchá :), ale navíc vypadá dobře a má své kouzlo. V dnešní době povinnou třešničkou na dortu je, že až na potenciometr a magnety je plně recyklovaný – takže vyšel na pár korun.

Fotku finálního produktu nemá smysl vystavovat, neb je to opět jen ta samá bedna s knoflíkem. Místo toho přikládám video-důkaz, že to opravdu míchá.

PS: Asi dva dny byl ten knoflík zajímavější než XBOX. 🙂

Mixle v pixle

Napsat komentář