Kvalitní měření teploty hraje v procesu vaření piva důležitou roli, ať už při fermentaci, nebo při rmutování. Vzhledem k tomu, že naše varna bude infúzní a chceme vařit způsobem “temperature stepped mashing” tzn. rmutovat s výdržemi na různých teplotách, dobře měřit teplotu pro nás bude klíčové.
Historicky mám zkušenost pouze s platinovými teplotními čidly typu PT100 a PT1000 z dob měření na Tokamaku. Hlavní výhodou je obrovský rozsah a jednoduchost odporového čidla. To ve zkratce znamená, že k teploměru vedou dva dráty a teplota se dá změřit ohmmetrem. Nevýhodou je, že při komunikaci s PC je třeba doplnit A/D převodník.
Po krátkém průzkumu jsem objevil v domovarnické a bastlířské komumitě hojně rozšířená čidla DS18B20. Jedná se o přímo digitální teploměr, který navíc využívá 1-wire protokol. Zjednodušeně jde o to, že na jednom pinu Raspberry Pi může být navěšeno několik teploměrů (wiki tvrdí až 75) a lze z nich rovnou odečítat teplotu.
Charakteristiky DS18b20
Napájení 3 – 5 V (lze využít parazitní zapojení – napájení z data linky)
Rozsah: -55 … +125 °C
Přesnost: v rozsahu od -10 °C až + 85 °C: ± 0,5 °C
LINK na DATAsheet maxim – DS18b20
Po prozkoumání datasheetu jsem zjistil, že čidlo toho umí podstatně víc, ale pro naše účely bohatě poslouží jednoduché načítání teploty z několika teploměrů na jedné sběrnici.
Na obrázku výše je vidět i vodotěsná varianta čidla. Tento typ jsem nakonec koupil (99 Kč/kus) a pro pohodlnost v budoucím použití jsem čidla opatřil velkým jack konetorem (6.3 mm). Na skříň přidělám jack zásuvku na panel a uvnitř na tišťáku teploměry propojím a la 1-wire a připravím pro vstup na pin Raspberry Pi.