Protože v ovládací skříni nakonec bude dost věcí, co “topí”, rozhodl jsem se neponechat nic náhodě a hned od začátku počítat s chlazením. Jednak mi to přijde logické a jednak jsem to zaznamenal na pivovarnických fórech, kdy si pár lidí stěžovalo, že museli chlazení dodělávat a dost jim to nabouralo už hotovou práci.
Co je vlastně třeba chladit? Starý PC zdroj, který budu používat jako zdroj 5V a 12V napětí, má svůj vlastní klasický větrák, takže ten se uchladí sám. Ve spodní části skříně ale bude 6 SSR relé pro topné spirály, kde se přece jen nějaké teplo vyprodukuje. (V sekci design časem budou podrobnosti o obsahu a zapojení všeho ve skříni.)
Pro všechny SSR relé jsem pořídil pasivní chladiče, které jednak pomůžou s chlazením a taky jdou lehce nacvaknout na DIN lištu. Abych chladičům ještě trochu pomohl, rozhodl jsem se na bok skříně umístit větrák. Použil jsem větrák ze starého PC zdroje, který jsem dostal od tchána.
Samotnou montáž jsem nakonec částečně outsourcoval 🙂 – viz galerie. Po předchozím laborováním s vrtáním otvorů jsem tentokrát použil renovátor – tak se tomu opravdu říkalo, když jsem to před lety kupoval. Dneska jsem to našel pod názvem multifunkční oscilační bruska. Celá záležitost nakonec byla na čtvrt hodiny.
Příprava díry Vložíme větrák Přitáhnout šrouby
Pokud by i toto chlazení bylo nedostatečné (o čemž pochybuji), mám v záloze ještě Peltierovy články, které jsem přihodil do objednávky s tím, že si třeba jednou splním odvěký sen a postavím si domácí mlžnou komoru.